Gabinet ginekologiczno-położniczy Ultrasonografia, tel. 502-435-301, e-mail: womlesculap@gmail.com
ul. 11 Listopada 2/4, 42-400 Zawiercie, woj. Śląskie, NIP: 6490020992
Gabinet Ginekologiczno-Położoniczy Ultrasonografia

Plastyka pochwy i krocza

Przyjście dziecka na świat to jeden z tych najbardziej niezwykłych momentów w życiu, gdy możemy obserwować potęgę i piękno natury. Jednak poród siłami natury może poczynić znaczne uszkodzenia w organizmie kobiety, a jego skutki mogą przyćmić radość z macierzyństwa, a w dalszych konsekwencjach także satysfakcję z pożycia seksualnego, pewność siebie, komfort życia. Ponadto 90 % kobiet rodzących siłami natury doświadcza deformacji krocza. Może dojść do rozciągnięcia, uszkodzenia, a nawet pęknięcia czy wytworzenia nieprawidłowej blizny w miejscu nacięcia krocza. Prowadzi to w takich przypadkach do nieprawidłowego a nawet bolesnego współżycia nazywanego przez lekarzy dyspaurenią. Poporodowe obniżanie ścian czy przedsionka pochwy może skutkować wysiłkowym nietrzymaniem moczu. W takich przypadkach plastyka przedsionka pochwy i krocza wpływa na poprawę wyglądu, a także przywraca narządy intymne kobiety do prawidłowej funkcji. Obecnie poprawa wyglądu i kształtu pochwy i krocza coraz częściej jest rozpatrywana w kategoriach poprawy jakości życia.

Przebieg zabiegu

Można wyróżnić trzy rodzaje zabiegu:

  • plastyka przedniej ściany,
  • plastyka tylnej ściany,
  • plastyka krocza.

Dodatkowo istnieje możliwość zastosowania siatek polipropylenowych do wzmocnienia poszczególnych części narządu rodnego w szczególności w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu - zabiegi typu TVT, TOT. Zależnie od rodzaju zmian można przeprowadzić tylko jeden z powyższych rodzajów operacji bądź zrealizować je jednoczasowo w pełnym zakresie (najczęściej). Celem zabiegu jest jej zwężenie, zwiększenie satysfakcji z kontaktów seksualnych oraz zapobieganie pojawianiu się infekcji oraz nietrzymaniu moczu. Plastyka warg sromowych czy przedsionka pochwy może być przeprowadzona w znieczuleniu ogólnym, miejscowym bądź dożylnym i trwa 30-90 minut. W zależności od potrzeb danej pacjentki, nasz gabinet w Zawierciu wykonuje następujące operacje plastyczne pochwy:

  • zmniejszanie,
  • powiększanie,
  • modelowanie,
  • zwężanie,
  • rewitalizacja.

Ważne informacje i zalecenia

Operacja plastyczna pochwy czy warg sromowych (zarówno ich powiększenie, zmniejszenie, zwężenie czy rewitalizacja) jest zabiegiem, do którego należy się odpowiednio przygotować. Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie konsultacji z lekarzem specjalistą, który zdiagnozuje stan kobiety i zadecyduje czy kwalifikuje się do zabiegu. Podczas takiego spotkania zostaje przeprowadzony także wywiad na temat oczekiwań pacjentki i określony zakres leczenia zabiegowego oraz badań dodatkowych.

W zależności od rodzaju zabiegu i znieczulenia zaleca się wykonanie podstawowych badań w zakresie morfologii krwi, układu krzepliwości - czas i wskaźnik protrombiny, APTT, EKG.

Istotne jest aby w trakcie przygotowania do zabiegu zostały odstawione leki zawierające kwas acetylosalisylowy (aspiryna) lub w razie konieczności zamienione na inne dopuszczające wykonanie zabiegu (heparyny frakcjonowane). Zabiegi w dolnej części narządu rodnego (warg sromowych czy pochwy) powinny być przeprowadzone u kobiet miesiączkujących w pierwszej fazie cyklu (po miesiączce).

Niezwykle ważne jest także postępowanie po zabiegu waginoplastyki. Pacjentka przez pierwszy tydzień przechodzi rekonwalescencję, kolejne siedem dni trwa gojenie się ran. Zauważalne wówczas obrzęki ustępują z reguły po około 1,5 miesiąca i dopiero po ich ustąpieniu można zawiesić abstynencję seksualną. Temperatura utrzymująca się na poziomie 37,5°C stanowi naturalną reakcję organizmu i nie powinna być powodem do niepokoju. Mogą pojawiać się także bóle. Zalecane jest stosowanie standardowych środków przeciwbólowych.

Konieczne jest także odbycie wizyty kontrolnej – najlepiej w przeciągu tygodnia po operacji. W przypadku zabiegów dotyczących nietrzymania moczu kontrolne badania USG przezpochwowe oceniające położenie taśmy i ocenę ilości moczu zalegającego w pęcherzu Na co dzień należy pamiętać o higienie operowanego miejsca. Ważne jest przemywanie i osuszanie szwów przez delikatne przykładanie miękkiego, ręcznika papierowego. Nie należy mocno pocierać miejsca zabiegowego. Szwy używane operacjach plastycznych pochwy, warg sromowych czy krocza są najczęściej samoistnie wchłanialne i nie wymagają usunięcia.

Wojciech Mleczko - ZnanyLekarz.pl