Gabinet ginekologiczno-położniczy Ultrasonografia, tel. 502-435-301, e-mail: womlesculap@gmail.com
ul. 11 Listopada 2/4, 42-400 Zawiercie, woj. Śląskie, NIP: 6490020992
Gabinet Ginekologiczno-Położoniczy Ultrasonografia

Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu

Schorzenie to wiąże się najczęściej z obniżeniem narządu rodnego wynikłego z przebytych porodów dużych dzieci oraz pracy fizycznej wymagającej napinania mięśni brzucha. Charakteryzuje się niemożnością utrzymania moczu przy wysiłku, kaszlu, szybkim chodzeniu, co skutkuje popuszczaniem. Nasila się w okresie przekwitania powodując znaczną dysfunkcję szczególnie u kobiet aktywnych zawodowo.

Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu obejmuje zarówno postępowanie ZACHOWAWCZE tj. fizykoterapię w postaci ćwiczeń mięśni Kegla, stymulację przezpochwową prądami TENS, ćwiczenia przy użyciu kulek dopochwowych oraz stosowania podparcia ścian pochwy i innych odpowiedzialnych za to narządów, przez pessary - krążki, kostki dopochwowe (najczęściej silikonowe wkładki) zakładane przez pacjentkę na okres aktywności ruchowej, szczególnie przydatne przy towarzyszącym obniżaniu narządu rodnego lub niemożności wykonania procedury zabiegowej. Nietrzymanie moczu w postaci mieszanej leczy się przy pomocy leków, oraz miejscowo działających hormonów – estrogenu, szczególnie przy ich deficycie (klimakterium).

Laserowe leczenie nietrzymania moczu obejmuje różnego rodzaje operacje oraz zabiegi z których przynajmniej dwa zasługują na uwagę ze względu na małą inwazyjność - możliwość wykonania w trybie "jednodniowym" -połączoną z wysoką skutecznością. Są to zabiegi wykonywane LASEREM ULTRA FRAX REBORN powodujące rewitalizację ściany pochwy, stosowane co prawda najczęściej w początkowych fazach tj. I i II stopniu WNM ale przy minimalnej inwazyjności (nie wymaga znieczulenia) oraz zabiegi podwieszania cewki za pomocą taśmy ( siatki polipropylenowej) w różnych modyfikacjach z których metodą przez nas stosowaną jest metoda PRZEZ OTWORY ZASŁONIONE TOT która wymaga krótkotrwałego znieczulenia i polega na wszyciu taśmy od strony pochwy w okolicę podcewkową z wyprowadzeniem jej końcówek w okolicy pachwin.

Dostępność w/w zabiegów (a szczególnie refundacji NFZ niektórych z nich ), zdecydowanie polepsza komfort życia kobiet wpływając znacząco na ich aktywność i komfort w sferze społecznej i osobistej, szczególnie, jeśli występuje wysiłkowe nietrzymanie moczu po porodzie lub krępujące popuszczanie moczu.

Wojciech Mleczko - ZnanyLekarz.pl