Gabinet ginekologiczno-położniczy Ultrasonografia, tel. 502-435-301, e-mail: womlesculap@gmail.com
ul. 11 Listopada 2/4, 42-400 Zawiercie, woj. Śląskie, NIP: 6490020992
Gabinet Ginekologiczno-Położoniczy Ultrasonografia

Labioplastyka

Jedną z prężnie rozwijających się gałęzi ginekologii plastycznej jest labioplastyka laserowa, czyli plastyka pochwy. Polega ona na zmianie kształtu i wielkości warg sromowych. W przypadku przerostu, asymetrii i innych czynników, które w ocenie pacjentki stwarzają problem np. przy współżyciu, utrzymaniu higieny osobistej lub z powodów estetycznych, najczęściej wykonujemy zabieg ich zmniejszenia.

Operacja plastyczna warg sromowych, pochwy czy innych miejsc intymnych u kobiet przestaje być postrzegana jako fanaberia. Nieasymetryczne bądź przerośnięte wargi sromowe mogą wywoływać nie tylko dyskomfort, ale także ból, poczucie wstydu, wpływają na brak pewności siebie w kontaktach seksualnych. Obecnie istnieje możliwość wykonania plastyki warg sromowych:

  • mniejszych – zmianom podlegają fałdy błony śluzowej sromu zdeformowane lub o zbyt dużych rozmiarach. Najczęściej zabieg opiera się na usunięciu nadmiernej ilości tkanki.
  • większych – najczęściej zabieg przeprowadzany przy atrofii, czyli zaniku narządu, i polega na ostrzykiwaniu warg sromowych botoksem.

Jakie techniki plastyki krocza stosujemy w naszym gabinecie ginekologicznym w Zawierciu?

Metoda TRIM

Zabieg z wykorzystaniem tej metody laserowej uznawany jest za najłatwiejszy w wykonaniu. W rezultacie jest on stosowany przez największą liczbę chirurgów specjalizujących się w labioplastyce krocza. Niestety, dla wielu z nich jest to również jedyna metoda, jaką znają i wykorzystują.

Spora popularność tej metody związana jest również z faktem, iż wiele pacjentek oczekuje znacznego zredukowania rozmiaru warg sromowych mniejszych oraz usunięcia ciemnych brzegów, a przez to nadanie im młodszego wyglądu. Metoda TRIM polega właśnie na ścięciu oraz wyrównaniu brzegów do żądanego poziomu. Zaletą wykorzystania tej techniki jest możliwość dowolnego kształtowania wielkości wargi, natomiast jej podstawowa wada to pozostawienie blizny na całej długości wargi sromowej która poza nieestetycznym wyglądem może czasem być nadmiernie wrażliwa. Ponadto wiele pacjentek uważa, iż metoda ta nadmiernie zmienia naturalny wygląd żeńskiego krocza.

Metoda WEDGE

Jest to klinowa resekcja warg, z wieloma modyfikacjami, pozostawiająca naturalny brzeg i naturalne zabarwienie. Metoda WEDGE czasem nazywana jest również „techniką V” z uwagi na fakt, iż długość i rozmiar ujścia pochwy mniejszych redukowana jest poprzez wycięcie „klina” w kształcie litery „V”, którego brzegi są następnie zszywane. Podstawową zaletą tego rozwiązania jest brak widocznej blizny oraz wyeliminowanie ryzyka nadmiernej wrażliwości w okresie gojenia się rany. Ponadto w technice WEDGE można zmniejszyć rozmiar warg bez usuwania ich naturalnych brzegów. W rezultacie zachowują one całkowicie naturalny wygląd.

Ta metoda labioplastyki laserowej może nie być najlepszym wyborem, jeśli pacjentka oczekuje usunięcia ciemniejszych brzegów i odmłodzenia wyglądu sromu w którym to przypadku zazwyczaj wykonuje się zabieg z wykorzystaniem techniki TRIM.

Zabieg może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym, przewodowym lub ogólnym.

Metoda FENESTRACJI

Najnowsza metoda oszczędzająca brzeg wargi sromowej - unerwienie i zabarwienie -bez widocznej blizny wykonywana bez względu na stopień przerostu warg.

Metoda KOMPLEKSOWEJ LABIOPLASTYKI I PLASTYKI NAPLETKA ŁECHTACZKI wg S.Gress

Jednoczasowa labioplastyka laserowa z hoodoplastyką dająca najlepsze efekty wizualne i funkcjonalne - transpozycja łechtaczki.

O czym należy pamiętać przed zabiegiem labioplastyki laserowej?

  • Konieczne jest przeprowadzenie podstawowych badań morfologicznych krwi obwodowej.
  • Należy dokładnie ustalić termin: powinno unikać się wykonywania zabiegu w okresie okołomiesiączkowym (2 dni przed oraz pierwsze 2 dni trwania miesiączki). Najlepszym terminem jest wykonanie zabiegu po miesiączce, najpóźniej na 10 dni przed spodziewanym wystąpieniem krwawienia.
  • Na dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem powinno unikać się przyjmowania leków zaburzających krzepnięcie krwi.
  • Na dwa tygodnie przed wyznaczonym terminem można przyjmować Rutinoscorbin lub Aescin 2 tabl. rano i 2 tabl. wieczorem.
  • Do kliniki należy przyjść na czczo i z wyprawką (piżama dwuczęściowa, skarpetki, dobrze przylegająca do ciała para majtek).

O czym należy pamiętać po zabiegu labioplastyki laserowej?

Należy po każdym wypróżnieniu obmywać operowane okolice (np. pochwę) oraz zmieniać opatrunki przez 10 kolejnych dni. Zaleca się także unikanie siedzenia (napinania krocza) przez pierwsze pięć dni – najwygodniejsza i najbezpieczniejsza jest pozycja półsiedząca. Obowiązuje minimum dwutygodniowy okres abstynencji seksualnej.

Więcej informacji na temat obu metod laserowej plastyki krocza i pochwy dostępnych jest pod tym adresem.

 

Wojciech Mleczko - ZnanyLekarz.pl